» Blog » Wolsungowa toponomastyka
23-02-2011 22:36

Wolsungowa toponomastyka

W działach: Wolsung, RPG, steampunk | Odsłony: 32

Kiedyś pisałam o tym, że chciałabym poznać etymologię nazw geograficznych ze świata Wolsunga. Chęć wcale nie minęła i nadal sądzę, że może ona być niezwykle pomocna przy zapamiętywaniu i poznawaniu specyfiki świata. Postanowiłam więc trochę się pobawić – w ramach ucieczki przed poważniejszymi czynnościami. ;)

PAŃSTWA:
Akwitania (Francja): w oryginale Aquitaine, jeden z regionów Francji ze stolicą w Bordeaux.
Alfheim (Wielka Brytania): staroislandzki Alfheimr – Dom Alfów; w mitologii nordyckiej jeden z dziewięciu światów, położony pomiędzy ziemią a niebem; podobno pojawia się również w szkockich balladach, tym razem jako Elfhame.
Bawencja (Belgia): być może od miasta Bavent w Normandii.
Czarnoborze (Transylwania, gen. Bałkany): wygląda na łacińskie ultra silvam (za lasem) pożenione z rodzimą Czarnogórą.
Eolia (Grecja): kraj Eolów – jednego z plemion zasiedlających starożytną Grecję, którego założycielem miał być syn Hellena i Orseis, wnuk Deukaliona,Eol. Ewentualnie, nawiązanie do wyspy króla Eola, pana wiatrów, spotkanym przez Odyseusza [1].
Hrimthorst (kraje nordyckie): w mitologii nordyckiej Hrímthurs to jedno z plemion gigantów, którego członkowie są zrobieni z lodu i mieszkają w Niflheimie, kraju wiecznego zimna.
Jotunheim (Dania): jeden z dziewięciu światów znajdujących się pod korzeniami drzewa świata Yggdrasila – z pewnością szerzej znany jako Utgard.
Koriola (Hiszpania): od Corioli rzymskiego miasta w Lacjum.
Morgowia (Rosja): rosyjskie морг (czyt. morg) to kostnica; dopełniacz liczby mnogiej: моргов (czyt. morgow) [2].
Państwo Pontyfikalne (Watykan): od tytułu Pontifex (pontyfik) Maximus, czyli najwyższy kapłan; dosłownie nazwa oznacza Państwo Papieskie.
Scylla i Charybda (Sycylia, Sardynia, Korsyka): bezpośrednio zaczerpnięte z mitologii greckiej, więc chyba nie ma potrzeby niczego wyjaśniać.
Serenissima (Wenecja): po prostu Serenissima Repubblica di Venezia, czyli Najjaśniejsza Republika Wenecji, a więc pełna zgodność z nasza historią.
Slawia (Polska): domyślam się tu spolszczonego Słowianina (slav), do którego doklejono odpowiedni sufiks.
Trójmonarchia (Austro-Węgry z dodatkiem Czech): źródłosłów jest dość oczywisty. W skład Trójmonarchii wchodzą Ostria, Nordia i Surdia - moim zdaniem nazwy pochodzą od imion krasnoludów z Eddy młodszej. Austri, Norðri, Suðri to odpowiednio wschodni, północny i południowy. Planetourist sugeruje niemieckie słowa oznaczające strony świata. W zasadzie, na jedno wychodzi.
Westria (Szwajcaria): Vestri to jeden z czterech krasnoludów z Eddy młodszej podtrzymujących kopułę nieba. Ten zachodni.
Wotania (Niemcy): Wotan to jeden z przydomków Odyna, więc Wotania = Odynia ;)
Ys (Holandia): mityczne miasto, zbudowane na wybrzeżu Bretanii – zgodnie z legendą wspaniała metropolia szybko stała się siedliskiem grzechu i z tego względu została zatopiona.

KONTYNETY:
Atlantyda (Ameryka Południowa): wiadomo – mityczna kraina opisana przez Platona w dialogu Kritias oraz Timajos.
Lemuria (Afryka): zatopiony kontynent, zgodnie z przekonaniem XIX-wiecznych badaczy znajdował się gdzieś Oceanie Indyjskim; jego istnienie miało wyjaśniać izolację lemurów na Madagaskarze przy jednoczesnym występowaniu skamieniałości tych zwierząt w Afryce i Indiach. Nazwa pojawiła się po raz pierwszy w pracy zoologa Philipa Sclatera pod tytułem Ssaki Madagaskaru.
Warto wspomnieć też o pracach Heleny Bławatskiej, które przedstawiały Lemurię jako mityczną, jeszcze przed-atlantycką krainę.
Purgatoria (Polinezja): pierwsze, co przychodzi mi na myśl to włoskie purgatorio (czyściec). Nawiązanie do Boskiej komedii wydaje się dość oczywiste.
Sunnir (Azja): od Surtra, boga rodem z mitologii nordyckiej, strażnika krainy ognia i ciepła [3].
Wanadia (Europa): spolszczone Vanadis, jeden z dziewięciu przydomków nordyckiej bogini Freji [4].
Winlandia (Ameryka Północna): tę nazwę nadali Ameryce Północnej wikingowie, kiedy przybili do jej brzegów w 1000 roku.

Mam nadzieję, że jeśli się gdzieś pomyliłam jakieś życzliwe dusze mnie poprawią.

[1] podziękowania dla Thety, również za Koriolę oraz Państwo Pontyfikalne.
[2] rosyjski nie znajduje się w moim arsenale języków obcych, toteż jestem winna podziękowania nimdilowi.
[3] podziękowania dla Kaczora.
[4] w tym miejscu powtarzam za Garnkiem.

Komentarze


Blanche
   
Ocena:
0
PS. Tak, w piątek mam zaliczenie z gramatyki :P
23-02-2011 23:13
Planetourist
   
Ocena:
0
Fajne, dzięki za ciekawą notkę :)

Zastanawiam się tylko, czy Westria ma cokolwiek wspólnego z Vestrim (poza wspólnym źrodłosłowem) - mam wrażenie, że ona i państwa Trójmonarchii zostały nazwane po prostu od czterech stron świata po niemiecku.
23-02-2011 23:21
Blanche
   
Ocena:
+2
Garenk wspominał swego czasu, że wolsugnowa Europa jest po prostu bardziej nordycka, więc poszłam tym tropem. Myślę, że racja leży gdzieś po środku :)
23-02-2011 23:24
~Kaczor

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
Sunnir - źródłosłów jest raczej nordycki; Surtr ferr sunnan med sviga laevi - Surt idzie z południa z ogniem zniszczenia (czy jakoś tak). Pewnie przymiotnik odrzeczownikowy.

Trzeba przyznać że nazwy wolsungowe są naprawdę świetne. Purgatoria, Koriola, Morgowia - pierwsza klasa!
24-02-2011 00:26
27532

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Dzięki, towarzyszko!

Odnośnie Bawencji. Nie wiem, co to znaczy. Ale wiem, że można poszukać co nieco.

http://books.google.pl/books?id=DR pcAAAAQAAJ&pg=PA193&lpg=PA193&dq=bav entium&source=bl&ots=oP5zaRpDIf&sig= QTmZlsT3vWIRpg53CzLl73DC9sU&hl=pl&ei =4-hlTfKZMcKgOvig6cML&sa=X&oi=book_res ult&ct=result&resnum=1&ved=0CBYQ6AEw AA#v=onepage&q=baventium&f=false

Z tego linku wynika, że istniała forma ortograficzna 'baeventium' przy ligaturze 'ae' (czyli faktyczne 'e'). Trop ten wskazują Google, które odnajdują 'baventium', ale nie 'baeventium', chociaż (dyftong 'ae' raczej powinien przejść w 'e', niż w 'a'). Przy tym v->w i ti->c nie jest niczym dziwnym.

Kodeks, z którego słowo to pochodzi, to
"Epistola o sia ragionamento di messer lapo de castiglionchio"
co po włosku daje, jak rozumiem przez Google Translate,
"List lub (jest?) myślenie o panu Lapo da Castiglionchio", który to też był Włochem (i to w czasach, kiedy to państwo nie istniało! : D). Tekst wydany został w 1753 roku w Bolonii.

Potrzeba więc zorientować się, czy nie jest to może specjalistyczne słowo włoskie z tamtego okresu lub, ewentualnie, łacińskie, gdyż Google tu nie pomagają, a i słowniki, które mam w domu, nie wiedzą nic.
24-02-2011 06:41
Blanche
   
Ocena:
0
Zaktualizowałam wpis, uzupełniając go o Nordię, Surdię i Ostrię oraz to, o czym pisał wcześniej Planetourist, a także to co powiedział Kaczor.

@Aureus: dzięki za trop, podpytam kolegów italianistów.

Ale, być może, wcześniej któryś z autorów zechce nas oświecić? :>
24-02-2011 08:10
Malkav
   
Ocena:
0
O! Pacz! Na etymologię Morgowii bym nie wpadł. Myślałem, że jest to zniekształcona forma Mordowii, jednej z republik rosyjskich [Rosyjskie małe D wygląda jak nasze "g"].
24-02-2011 08:22
Blanche
   
Ocena:
0
@Malkav: początkowo również myślałam o Mordowii, ale później nimdil zasugerował kostnicę co wydawało mi się jednak znacznie bardziej... na miejscu. ;)

Ech, nie wiem co się stało z moją stałą szybkością blogowania jedna notka na miesiąc :P
24-02-2011 08:30
~Mag_mag

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Z tego co pamiętam kiedyś Garnek zapytany przeze mnie o nazwę Nordię wspomniał o nordyckiej etymologii wszystkich 4 nazw (tj. Trójmonarchii i Westrii)
24-02-2011 08:46
Blanche
   
Ocena:
0
@Mag_mag: w takim razie moja hipoteza krasnoludzka jest prawdziwa - dzięki :)
24-02-2011 08:47
Erpegis
   
Ocena:
+3
Ba, krasnoludzcy bracia Nordri, Ostri, Sudri i Westri są założycielami tych państw.
24-02-2011 09:40
Theta-
   
Ocena:
+3
Bardzo ciekawa notka!
Pozwolę sobie zaproponować moje typy.

--
Eolia (Grecja): kraj Eolów – jednego z plemion zasiedlających starożytną Grecję.

Ponieważ wiele innych krajów ma nazwy zaczerpnięte z mitologii, wiązałbym ją raczaj z mityczną wyspą króla Eola, pana wiatrów, którego spotkał Odyseusz. Pasowałoby to do narodu żeglarzy.
--

"Koriola (Hiszpania): z jednej strony corrida, z drugiej sympatyczne hiszpańskie ¡hola! W każdym razie nic lepszego nie byłam w stanie wymyślić."

Stawiałbym na rzymskie miasto w Lacjum o nazwie Coriola. Z jego nazwą wiąże się przydomek Gnejusza Marcjusza Koriolana, uwiecznionego w sztuce Szekspira.
--

Atlantyda (Ameryka Południowa): wiadomo – mityczna kraina opisana przez Platona w dialogu Timajos.

Owszem, w Timajosie, ale przede wszystkim w Kritiasie (przepraszam, że poprawiam błahostkę, ale w przypadku Platona przymus jest nie do opanowania).
--

Lemuria

Wszystko prawda. Warto ponadto podkreślić znaczenie tego kontynentu w dziewiętnastowiecznym okultyźmie, które może być ważne dla Wolsunga.
--

Purgatoria

W "Boskiej Komedii" Dantego Czyściec (Purgatorio) jest górą-wyspą na południowej półkuli, na antypodach Jerozolimy.
24-02-2011 10:31
Blanche
   
Ocena:
0
@Theta-: dzięki za poprawki i sugestie. Biję się w piersi za Koriolę, Eolię i Platona. ;)
Pewnych rzeczy natomiast nie pisałam, bo wydawały mi się oczywiste - jak np. nawiązanie do "Boskiej komedii" czy kwestia mistyczności Lemurii, ale dorzuciłam je, edytując notkę. Raz jeszcze dziękuję :)
24-02-2011 10:52
~

Użytkownik niezarejestrowany
    @Blanche
Ocena:
+1
Proszę bardzo.

Umknęło mi jeszcze Państwo Pontyfikalne. Trop, który podajesz jest jak sądzę słuszny, więc tylko go uszczegółowię.
Bezpośrednim źródłem nazwy jest zapewne tytuł Pontifex (pontyfik) Maximus, czyli najwyższy kapłan. Z przewodniczących kolegiów kapłańskich przeszedł on na cesarzy, a potem na papieży, którzy noszą go do dzisiaj. Nazwa w zakamuflowany sposób oznajmia więc: Państwo Papieskie.

Jeśli chodzi o Bawencję, to też jestem w kropce. Google podpowiada, że w Normandii jest miasto Bavent. Nie zdziwiłbym się, gdyby nazwa powstała jako luźne skojarzenie z "bawić się" lub z Bawarią.
24-02-2011 14:00
Blanche
   
Ocena:
0
Mnie również Bawencja kojarzy się z Bawarią, ale taki źródłosłów budzi moje wątpliwości. Również natrafiłam na Bavent, ale poza bliskością geogaficzną Normandii i Belgii oraz językiem francuskim nie widzę szczególnych związków, więc Bavent odrzuciłam.
Chyba pozostaje mi już tylko liczyć na to, że zajrzy tu Garnek lub lucek i nas oświeci. ;)

Oczywiście, zaktualizowałam notkę.
24-02-2011 14:06
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
A co ma wspolnego Lacjum z Hiszpania?

Bawencja to faktycznie maskara :)

Ogolem - swietna robota, pelen szacunek.

Hajda
24-02-2011 15:38
Blanche
   
Ocena:
0
Trudno powiedzieć, ale wygląda na to, że się zgadza :P Jak już mówiłam, mam nadzieję, że któryś z autorów zechce rzucić nieco świata na wątpliwe przypadki. I tę nieszczęsną Bawencję :P
24-02-2011 16:01
Lenartos
    Bawencja
Ocena:
0
~Ed41

Użytkownik niezarejestrowany
    Benevencja
Ocena:
0
Należałoby pamiętać, iż w XI-XII w. Benevent był domeną Normanów, twórców m. in. dynastii Andegawenów. Zatem nie wykluczałbym genezy źródłosłowu od Beneventu w Normandii. Pozdraiwam!
18-07-2011 23:49

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.